петак, 21. октобар 2011.

STROH (PAPAGAJ)


Prirodna staništa ove vrste papagaja su prilično ograničena područja na jugoistoku Australije. Po konstituciji veoma liče na svog srodnika, crvenu penantu, ali su nešto manje i dostižu veličinu oko 33cm.
Osnovna boja im je slamasto žuta, čelo im krasi narandžasto žuta traka, na grlu je u tragovima prisutna crvena boja, ispod kljuna se proteže plavi podbradak, dok su krila i rep sa spoljne strane plavi. Krila su dužine 18cm, a rep oko 20cm. Iris je tamno braon.Unutrašnja boja repnih pera je crna, a po leđima su preko žute podloge raspoređena crna pera u obliku krljušti. Ženke se razlikuju po nešto manjoj glavi i kljunu i slabije izraženoj narandžastoj traci. Kljun, veličine oko 2cm je sivo bele boje, dok su im noge sive sa crnim noktima. Mlade ptice su svetlijih i razlivenih boja.
Ovi papagaji su veoma spretni letači. Obično se okupljaju oko reka i njihovih pritoka, a hrane se semenjem akacija, čička i drugog bilja, kao i raznovrsnim voćem. Gnezde se u rupama, blizu vode. Podjednako dobro podnose velike vrućine i prilično niske temperature, što je inače odlika većine australijskih papagaja.

U rano proleće, oformljeni parovi svijaju gnezdo u dupljama drveća, gde ženka polaže 4-6 jaja i leži na njima oko 22 dana. Pet nedelja nakon izleganja mladi napuštaju gnezdo, ali još dva meseca ostaju uz roditelje i za to vreme uče da sami konzumiraju hranu, lete i veru se po krošnjama drveća. Polnu zrelost stiču posle 18 meseci, iako pun razvoj dostignu tek u uzrastu od dve godine.Ovi papagaji se pare samo jednom godišnje.
Kao kućne ljubimce trba ih hraniti semenjem suncokreta, prosa, ovsa, sirka šećerca, američkog sirka, konoplje, svetlim semenom i bar prosom.Od voća im možemo davati sve, osim kruške, breskve, dinje i lubenice, iako je najbolji izbor jabuka, zbog sporije oksidacije. Od povrća im možemo davati šargarepu, krastavac, papriku koja nije ljuta sa semenkama, spanać, blitvu, lobodu ili grančice peršuna sa lišćem. Kupus i sl. povrće ne treba davati jer mogu da izazovu proliv, pa čak i dizenteriju. S vremena na vreme treba im dati parče keksa, najpre ''Plazme''zbog svog kvalitetnog sastava, ali hleb, testeninu, grickalice tipa ''Smoki'',''Čips'' i sl. nikada !!!
Pošto ovaj papagaj jede hranu tako što je pridržava nogom, svo voće i povrće treba seći na kriške debljine od jednog i dužine od oko tri cm, kako bi ptica nesmetano mogla da ih drži u nozi i kljunom otkida zalogaje. Neophodno je da ishranu obogatimo vitaminima i mineralima, a o njihovom izboru ja ću vam biti dobar konsultant.
Zbog neobičnog izgleda, prijatnog oglašavanja i lakog pripitomljavanja, žuti penant je pravi izbor za kućnog ljubimca. Posebno je interesantan jer postoji malo prirodno žutih papagaja, naročito u kombinaciji sa plavo-crvenim perijem. Uz pravilnu ishranu i dobru negu, može da doživi starost do 30 godina.
Od mutacija postoji šarena, dok podvrsta nema.


1 коментар: